Tillgänglig läkemedelsinformation i Sverige

Dela eller krossa tabletter och öppna kapslar

Ibland kan patienten ha behov av att dela eller krossa en tablett eller öppna en kapsel. Det går bra med många läkemedel – men inte med alla.

Laddar..

Det kan finnas flera skäl att vilja dela eller krossa en tablett eller öppna en kapsel. Patienten kan ha svårt att svälja dem om de är hela, eller så är den ordinerade dosen mindre än innehållet i en tablett eller kapsel. Innan du rekommenderar patienten att dela en tablett eller öppna en kapsel, behöver du ta reda på om det går att dela, krossa eller öppna just det läkemedel det handlar om.  

Ett annat skäl kan vara att du behöver ge en patient läkemedel via en enteral infart eller sond. Innan du påbörjar en enteral läkemedelsadministrering behöver du se till att en fördjupad läkemedelsgenomgång genomförs. Det finns många läkemedel som är mindre lämpade, eller direkt olämpliga, att ge via enteral infart, bland annat för att de inte kan krossas. 

 

Hitta information om delbarhet med mera 

För många läkemedel kan du hitta information om delbarhet på Fass. Information om delbarhet finns i många fall under bilden på läkemedlet på läkemedlets sida på Fass. I produktresumén kan det finnas information om delbarhet under avsnitt 4.2 om dosering och administreringssätt. Observera att också annan information, exempelvis information som beskriver beredningsformen, information om biverkningar och information om farmakodynamik och farmakokinetik kan vara värdefull för att kunna avgöra om och hur ett läkemedel kan delas eller krossas.

Patienten kan också hitta delbarhetsinformation i bipacksedeln. 

För vissa läkemedel finns det inte information om delbarhet i Fass. Du kan då behöva kontakta någon som har farmaceutiska specialkunskaper. Många regioner har idag kliniska farmaceuter anställda, som har denna kunskap. Regionernas läkemedelsinformationscentraler kan också hjälpa till med denna information.  

Varför bör man inte dela alla läkemedel? 

Vissa läkemedel förlorar sin effekt eller ger effekt på fel ställe i kroppen om man inte sväljer tabletten eller kapseln hel. Andra ger istället för kraftig effekt. Det finns också tabletter som kan ge frätskador i matstrupen om man sväljer dem i delar. Cytostatika och andra läkemedel som kan skada den som tar i dem eller andas in dem ska inte heller delas. 

En vanlig missuppfattning är att en skåra i tabletten betyder att den kan delas. Det är inte säkert att det är så. Skåran kan finnas där enbart för att läkemedlet ska gå att känna igen. 

Senast uppdaterad

2025-08-15

Publicerad

2025-07-24

Sidansvarig

info@fass.se